rbb
26 اسفند 1401 - 12:48

کیسینجر: میانجیگیری پکن، اقدام اسرائیل علیه ایران را دشوار کرد

استراتژیست برجسته آمریکایی در سخنانی به توافق ایران و عربستان سعودی در زمینه از سرگیری روابط دیپلماتیک که با میانجیگری چین انجام شد، واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان عربی «هنری کیسینجر» استراتژیست برجسته آمریکایی عنوان کرد: توافق ایران و عربستان سعودی تغییر اساسی در وضعیت و تحولات منطقه غرب آسیا است.

وی افزود: سعودی‌ها اکنون با بازی آمریکا علیه چین به دنبال متعادل کردن امنیت خود هستند.

هنری کیسینجر تنش زدایی در خاورمیانه برای همه طرف ها خوب دانست و افزود: اگر «شی جین‌پینگ» رئیس جمهوری چین نقشی در مهار ایران و اطمینان بخشی به ریاض بگیرد برایش آرزوی موفقیت می‌کنم!

وی تصریح کرد: اقدام دیپلماتیک چین در توافق میان تهران و ریاض به نوعی مشابه سفر من به پکن در سال ١٩٧١ بود، زمانی که وزیر خارجه بودم.

کیسینجر تاکید کرد که ظهور پکن به عنوان یک میانجی صلح در دراز مدت مرجعیت دیپلماسی در نظام بین المللی را تغییر خواهد داد.

استراتژیست آمریکایی افزود: ایالات متحده دیگر یک قدرت ضرور و تنها قدرتی که توان و قدرت کافی برای میانجیگری بین کشورها باشد نیست و چین اکنون سهم خود را در این زمینه طلب می کند.

وی افزود: چین در سالهای اخیر به دنبال مشارکت در نظم جدید جهانی است . توافق ایران و عربستان یک حرکت قابل توجه از سمت پکن برای ایفای چنین نقشی است.

هنری کیسینجر تاکید کرد: این تغییرات، تصمیمات اسرائیل علیه ایران را نیز پیچیده می‌کند چرا اکنون هر اقدامی در غرب آسیا باید منافع پکن را هم در نظر بگیرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1097468